Aké témy diplomoviek sú tie najobľúbenejšie?

Aké témy diplomoviek sú tie najobľúbenejšie?

Voľba témy diplomovej práce je prvý, veľmi zásadný krok v procese jej tvorby. Aké témy a podľa čoho si vyberať, aby bola naša diplomovka prínosom, a nie iba zbytočnou záťažou?

Rozumne zvažujte

Správna voľba diplomovej práce je veľmi dôležitý a zároveň zodpovedný krok každého študenta. Ak k tomu pristúpi rozumne a vyberie si tému, v ktorej sa orientuje, prípadne má overené, že k nej existuje dostatok relevantných zdrojov, bude sa mu na diplomovke pracovať omnoho ľahšie a príjemnejšie, ako keď si zvolí tému  osobnostne či jeho študijnému odboru vzdialenú alebo priveľmi abstraktnú.

Nebuďte príliš všeobecní

Diplomová práca s príliš všeobecnou problematikou nie je najlepšou voľbou. Jednak štúdiom už stokrát študovaného neprinesiete akademickej obci nič nové, no tiež bude pre vás, laikov s minimom vedeckých poznatkov zložité takúto prácu napísať i obhájiť.  Je preto vhodnejšie, ak si študent zvolí užšiu tému, kde môže vniesť aj svoj pohľad na problém, svoje jedinečné závery a riešenia.  Príliš teoretická práca so širokým záberom, resp. abstraktnou témou je veľmi nekonkrétna, častokrát je napísaná chaoticky a je ťažšie obhájiteľná, keďže akademici, pred ktorými ju budete obhajovať, sa v nej orientujú lepšie ako vy a posvietia si tak na každé vaše zaváhanie, čo pri konkrétnejšej, špecificky zameranej téme až tak nehrozí. Tu sa totiž naopak vy javíte ako ten najväčší expert na danú problematiku.

Časté chyby pri výbere témy

Jednou z najväčších chýb, okrem prehnanej abstraktnosti témy, je tiež to, že téma, ktorú si zvolíme,  výrazne zasahuje do iného vedného odboru, než ktorý študujeme.

Ďalšou pomerne častou chybou pri výbere témy je fakt, že študenti volia témy, ktoré sú na jednej strane spoločensky angažované, na strane druhej však príliš rozšírené a ich bádanie tak neprinesie žiadne nové závery či pohľady na danú problematiku.

Píšte o tom, čo vás baví, respektíve čomu rozumiete

Základné pravidlo na úspešné zvládnutie diplomovky znie:  Zvoliť si takú tému, ktorú sme schopní spracovať. Taktiež si výber témy dobre premyslite, nerozhodujte sa unáhlene ani pod tlakom, rozhodne však neodporúčame vyberať si tému na poslednú chvíľu.

Začnite trebárs tým, že si vygúglite možné témy, ktoré vám napadajú, ktoré by vás prípadne bavili a zistite, koľko ľudí sa už o ne zaujímalo a čo všetko je k nim popísané. Následne prehľadajte dostupnú literatúru i online vedecké zdroje. Uistite sa, že máte šancu sa k daným publikáciám aj reálne dostať, inak sa namiesto písania diplomovky vytrápite so zháňaním podkladov, a to vám na pokoji isto nepridá.

Pri hľadaníí tém skúste prepojiť niektorý z vašich koníčkov s odborom štúdia.

Veľkou inšpiráciou sú nepochybne už existujúce závery obhájených prác, v ktorých sa autori  zmieňujú o tom, ako by bolo možné na ich prácu nadviazať, prípadne, čomu sa v nej ešte nestihli venovať.

V neposlednom rade sú veľkou studnicou tém aj rôzne články na vedecky zameraných weboch.

Diplomovka ako brána do budúceho zamestnania

Napadlo vás niekedy, že na základe vašej dobre napísanej diplomovky môžete získať prácu, po ktorej túžite? Čoraz viac zamestnávateľov si totiž skutočne všíma aj záverečné práce, výber samotnej témy, ako boli spracované aj či priniesli nejaké nové zistenia.

Nielen budúci nádejní doktoranti by si teda mali dať záležať na tvorbe svojej diplomovke, tak ju neodfláknite ani vy. O pomoc či cenné rady sa pokojne obráťte aj na nás, pomôžeme, poradíme s čímkoľvek, čo sa tvorby záverečných prác týka.

 

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *