Ako prežiť prvý rok na vysokej? Rady, ktoré Vám na začiatku roka pomôžu

Ako prežiť prvý rok na vysokej? Rady, ktoré Vám na začiatku roka pomôžu

Máte pred sebou nástup na vysokú? Začiatky bývajú ťažké, obzvlášť začiatok nového školského roka na novej škole môže dať pekne zabrať aj tým najodolnejším študentom. Čo všetko je treba spraviť, na čo sa musíte pripraviť, aby ste svoj prvý semester zvládli bez prehnaných stresov a paniky?

Vysoká škola – krok do neznáma

Vstup na vysokú školu je v mnohom skutočne krokom do neznáma a prvý rok na Vás čaká množstvo noviniek. Nové prostredie, spolužiaci, iný denný režim ako na strednej, prístup pedagógov, pre mnohých je vysoká aj časom odchodu z domu. Aby bola Vaša aklimatizácia na vysokoškolské prostredie čo možno najrýchlejšia, je fajn riadiť sa radami skúsenejších, nech začiatok semestra zvládnete bez problémov. Ako na to?

Dôležitá predpríprava

Možno sa Vám to bude zdať divné, ale skúsenejší študenti vysokých škôl radia, aby ste už počas prázdnin absolvovali akú-takú prípravu na budúce štúdium. Ide najmä o zopakovanie stredoškolského učiva, ktoré sa Vám neskôr pri učení  môže zísť. Skrátka, najdôležitejšie je počas leta celkom nevypnúť a iba tak neleňošiť.  

Čo ešte na úvod nového školského roka na novej škole oceníte? Rozhodne prieskum terénu. Je dobré si na to nájsť čas ešte počas prázdnin, aby ste vedeli, do čoho idete. Preskúmať informačný systém univerzity, ak sa dá, prejdite sa aj budovou, aby ste mali aspoň hmlistú predstavu o tom, kde čo je. Aspoň sa počas prvého dňa vyhnete zmätenému blúdeniu po škole.

A rozhodne nepodceňte Vaše budúce ubytovanie. Nedali Vám internát? V tom prípade hľadajte vhodný podnájom, ideálne aj spolubývajúcich, ktorí Vám pomôžu drahé nájomné „utiahnuť“.

Nebuďte osamelí

Spoznávanie novej školy býva zložité, pre mnohých doslova stresujúce. Ale vo dvoch, troch, v skupinke ide všetko ľahšie. Spojte sa s novými spolužiakmi a spoznávajte školu spoločne. Jednoznačne sa vyplatí vytvoriť si dobrú partiu spolupracujúcích študentov hneď na začiatku.

Veľkou pomocou sú aj rady starších spolužiakov, ideálne z rovnakého odboru, ktorí Vám poradia, čo a ako, čo Vás čaká, na čo si je treba dať pozor, prípadne na akých profesorov. Pravdaže, pomôžeme aj my, okrem iného aj s písaním prác.

Svoju informovanosť o pomeroch na škole a študijných povinnostiach rozhodne nepodceňujte a využite všetky dostupné zdroje informácií. Nech je začiatok školského roka na novej škole pre Vás obdobím, na ktoré budete radi spomínať.

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *