Stres pri diplomovej práci: Ako ho zvládnuť a nestresovať?

Stres pri diplomovej práci: Ako ho zvládnuť a nestresovať?

Stres a diplomovka, prípadne iná záverečná práca, to patrí k sebe. A hoci mierne nervy zrejme budete mať, nech by ste robili čokoľvek, prehnané stresovanie až panika dobrotu rozhodne nerobia. Ako sa teda naladiť na „nestresovanie“ a zvládnuť písanie aj odovzdávanie či následné obhajoby diplomovej práce v pokoji a s úsmevom na perách? Dá sa to vôbec?

Nič nenechávajte na poslednú chvíľu

Dá, pravdaže sa dá. Najlepšie sa so stresom bojuje, keď sme pripravení. A teda, žiadne odkladanie voľby témy diplomovky či školiteľa na potom, inak sa celkom poľahky dostanete do situácie, že všetky „dobré“ témy sa rozchytajú a Vám ostane niečo, čomu vôbec, ale vôbec nerozumiete. A to všetko budete musieť konzultovať u profesora, ktorého veľmi nemusíte, prípadne na Vás ani nebude mať čas. Alebo sa prihodí nejaká ďalšia pomerne stresujúca nepríjemná vec. Preto nič neodsúvajte. Ani začiatok písania Vašej záverečnej práce, zhromažďovanie potrebnej literatúry, skrátka nič. Argument, že idú sviatky, akékoľvek, neobstojí. Radšej na to choďte pekne pomaly, pozvoľna, pokojne a bez stresu. To viete, tu podobne, ako aj inde platí, že šťastie (aj komisia) praje pripraveným. A koniec-koncov, vždy je možnosť obrátiť sa na odborníkov, ktorí Vám zodpovedajú Vaše otázky, poradia aj pomôžu.

Na stres bylinkami a cvičením

Na stres celkom funguje aj príroda. Či už do nej vybehnete kedykoľvek budete mať pocit, že Vám dochádza vzduch aj zdravý rozum, prípadne si aspoň v pokoji internátnej izby zameditujte (dobre, toto nie je príliš reálne) alebo si uvarte dobrý medovkový čaj. Skrátka, urobte niečo upokojujúce, aby ste sa upokojili a opätovne nadobudli stratenú rovnováhu. Nič totiž neprihráva stresu viac, ako panika a nervozita.

Kvalitný spánok

A čo ešte nerobí dobrotu, je únava. Pod jej vplyvom stresujú aj tí najväčší flegmatici, preto oddychujte vždy, keď sa dá. Aj na úkor premeškanej piatkovej žúrky, tie ešte budú, ale diplomovku píšete len raz (teda, aspoň ju chcete mať z krku na prvý pokus). Odsuňte preto na bok všetko nepodstatné a sústreďte sa len na to, čo musíte. Tu a teraz. A teda zvládnuť napísať Vašu diplomovú prácu bez stresu.

Dobrý stres

Ak sa však napriek najväčšej snahe nedokážete celkom zbaviť nervozity a žalúdok sa Vám chveje už len pri predstave obhajoby Vašej diplomovky, berte to tak, že stres môže byť aj dobrý. Keď Vás celkom neochromí a nezbaví súdnosti (či schopnosti zmysluplne prehovoriť), vie celkom slušne motivovať, čo vôbec nie je na škodu. Trošku sa báť je rozumné, prílišná suverenita totiž neraz zlomila väz aj tým najsebavedomejším študentom, ktorí vôbec nestresovali.

Či už s miernym stresom alebo bez, držíme Vám prsty, nech to dáte. A zvládnete Vaše diplomovky úspešne napísať aj obhájiť!

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *