Ako uspieť na obhajobe diplomovky?

Ako uspieť na obhajobe diplomovky?

Čo všetko si treba pripraviť, aby bola Vaša diplomovka úspešne obhájená? Viete, ako si napísať a nacvičiť prezentáciu či aké odpovede na otázky oponenta budú vhodné?

Nie ste si celkom istí? Nič to, na to sme tu my, poradíme, pomôžeme, a nielen s týmto problémom.

Adekvátna príprava

Po zviazaní a odovzdaní diplomovej práce Vaše „trápenie“ nekončí. Na rad totiž prichádza obhajoba danej práce, a keďže nejde o fazuľky, vyžaduje si to sústredenú a primeranú prípravu. To viete, ako sa vraví, pripravenému šťastie praje. A pri obhajobe záverečnej práce to platí snáď desaťnásobne. Takže, hlboký nádych, výdych, odbúrať stres a odvážne do toho! Ako na to a na čo myslite predovšetkým?

Po prvé: Mnoho študentov urobí chybu hneď na začiatku svoje reči, keď zvolia nevhodné výrazy. Nikdy nezačínajte svoju obhajobu slovíčkom „takže“, ideálne, ak ho úplne vynecháte. Skúste sa na to obzvlášť sústrediť a dajte si záležať, aby mal Váš prejav patričnú úroveň. Nech na úvod odznie slušný pozdrav, predstavte seba aj Vašu prácu. Pokojne sa úvodné vety naučte hoci aj naspamäť, aspoň predídete neželanej improvizácii.

Po druhé: Stres k náročným situáciám patrí a obhajoba diplomovky je bez pochýb jedným z týchto momentov. Ide o veľa, vieme, ale zasa nie o život. Preto sa skúste trochu odosobniť a buďte čo možno najviac prirodzení. Hovorte priamo ku komisii, udržiavajte s ňou očný kontakt, ukážte, že viete, o čom rozprávate. Neprejavte svoj strach, svojou prehnanou neistotou totiž poľahky zneistíte aj prísediacich, ktorí môžu začať pochybovať o Vašej pripravenosti i Vašej záverečnej práci.

Po tretie: Získajte si pozornosť komisie. Ako? Nenuďte ju príliš. Ako to len odborná terminológia a prísne stanovy okliešťujúce tvorbu diplomovej práce dovoľujú, skúste zaujať. Nejakým grafom, štatistikou, možno položte rečnícku, trochu provokatívnu otázku. Možnosti sú, tak ich využite.

Po štvrté: Na otázky komisie sa pripravte. Psychicky aj vedomostne. Odpovedajte pokojne, hoci sa tak vôbec necítite. Ste predsa pripravení, tak nepanikárte. A rozhodne neodporúčame dostať sa do zbytočnej polemiky s niektorým z členov komisie. Tým, že budete konfrontační, si hodnotenie nezlepšíte. Áno, obhájiť svoje postoje či závery Vašej práce je potrebné, ale všetko odtiaľ-potiaľ.

Po piate: A na záver to s úctou ukončite. Opäť žiadne „Takže, teda, nóó… vďaka za pozornosť.“ Záver Vašej obhajoby musí mať úroveň, pretože je to to posledné, čo poviete. Dbajte na dobrý posledný dojem. Pri obhajobe diplomovky je minimálne rovnako dôležitý ako dojem prvý. Tak si ho nepokazte.

A hlavne úspešne obhájte!

 

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *